Governance

The Waldorf School of Philadelphia is a self-administered, collaboratively led institution with three groups responsible for integrated, yet distinct, areas of school governance. 

 

A Collaborative Governance Model

  • Pedagogical leadership and actualization of the mission through teaching & curriculum development
  • Teacher selection and development
  • Student selection
  • Strategic vision mission renewal

Leadership in the development of economic and community resources to support the school’s mission including:

  • Strategic planning
  • Governance
  • Budget approval
  • Fundraising leadership
  • Waldorf school’s legal affairs

Manages and develops resources in service to the school’s mission by:

  • Implementing policies and plans
  • Managing human resources
  • Facilitating daily school operations 

Learn about the WSP Board of Trustees by-laws.

Board of Trustees

Eric Greenberg, President
Alex Dews, Vice President
Chris Stanish, Treasurer
Theresa Kaskey, Secretary
Lucy Brannon
Andrew Christman
Toni Chapman
Brian deVilla
Eniko Imredy
Stephanie McDowell
Molly Flynn

Board Advisory Council

Morgen Cheshire
Pat Fiorella
Tom Gartner
Jason King
Rob Linsalata
Melissa Morris
Jenn Rezeli
Danette Takahashi

Faculty

Patricia Cornelius, Faculty Chair and Oak Tree Kindergarten
Franky Carrozza, Oak Tree Kindergarten 
Nikeisha Paynter, Oak Tree Kindergarten Assistant
Lucy Brannon, Daisy Kindergarten
Gretchen Wright, Daisy Kindergarten Assistant
Anna Sunseri, Redbud Kindergarten
Loretta Borko, Redbud Kindergarten Assistant
Kasea Myers, Apple Tree Kindergarten
Hiroko Matsukawa, Apple Tree Kindergarten Assistant
Zdenka Gottwaldova, Early Childhood Faculty Chair and Primrose Kindergarten
Miki Dickerson, Primrose Kindergarten Assistant
Roxanne Anthony, Snowdrop Nursery
Elizabeth Miller, Snowdrop Nursery Assistant
Sasha Swayze-Dews, Morning Glory
Jamie Seibert, Morning Glory Assistant
Catherine Birdsall, Morning Glory Assistant
Bhavani Sison, Morning Glory Assistant
Lindsay Gegenberg, 1st Grade
Jason Mitchell Boyask, 1st Grade Assistant Teacher
Eniko Imredy, 2nd Grade
Oleksandra Paraschuk, 3rd Grade
Jennifer Persinotti, 4th Grade
Anne Stanmyer, 5th Grade
Hillary Burdette, 6th Grade
Cynthia Way, 7th Grade
Cristina Shiffman, Grades Faculty Chair and 8th Grade

Elena Winston, Spanish
Rachel Butler, Math Teacher (Middle School)
Mario Rodriguez, Woodworking
Treacy Gallagher, Games and Movement Education
Nicole Nicola, Handwork, Drawing and Sculpture
Harold Golden, Orchestra
Hiroko Matsukawa, Violin
Morris Behar, Orchestra, Viola
Miriam Ingolfsson, Orchestra, Cello
Amanda Rogers-Petro, Music and Chorus; Recorder Instructor
Anna Ziegner, Eurythmy
Michelle Adamczyk, Eurythmy Accompanist
Naomi Silberman, Aftercare Teacher, Grades
Nikeisha Paynter, Aftercare Teacher, Early Childhood

Administration

Anthony deGuzman, Executive Director
Alexandra Borders, Director of Admissions
Allison Budschalow Barnes, Director of Development
Pamela Benton, Business Manager
Maggie Davis, Out of School Time and Admissions Coordinator
Eileen Apostolico, Bookkeeper
Betsy Sweeney, Administrative Coordinator

2014-2015 Annual Report

This was a monumental year, the first in our new campus. Through the generous support of our parents, faculty and growing community, we’ve been able to plant new roots and honor our beloved traditions. Discover how we’ve blossomed.
Learn More